O Rasie

W internecie można znaleźć mnóstwo „złych” rzeczy na temat tej rasy, ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Wielu właścicieli shib ma zgoła odmienne zdanie na temat tych psów bo tak na prawdę nie da się ich wszystkich wrzucić do jednego worka.

„Duży pies w małym ciele” to chyba jedno z najtrafniejszych określeń tej rasy. Shiba to przede wszystkim pies niezwykle inteligentny i sprytny o mocnym charakterze. Nie znaczy to jednak, że Shiba nas zje albo, że jest to pies nie do wychowania. Jest to wyzwanie dla nowego właściciela, zwłaszcza że jak w domu pojawia się mały puchaty papik jak na zdjęciu któremu chcemy uchylić przysłowiowego nieba, pozwalamy słodkiej kulce na wszystko nie wiedząc jaki bat na siebie kręcimy. Shiba to pies który wymaga od właściciela mądrego prowadzenia. Wychowanie Shiby wymaga od nas cierpliwości a przede wszystkim konsekwencji. Tylko dzięki jasno stawianym granicom poskromimy tego smoka.

szczeniaki shiba inu

Shiba to pies uchodzący za skromnego w okazywaniu uczuć, co przy 6 moich psach kompletnie się nie sprawdza, ale jest to faktem że często na względy Shiby trzeba sobie zasłużyć. Za to często wobec obcych są nieufne, potrzebują czasu na poznanie i akceptacje nowych osób. W domu Shiba jest psem raczej cichym, pod warunkiem że jest jedynym psem. Nasze żyjące w domu w stadzie, bywają głośne jak zaczynają się bawić ze sobą.

hodowla shiba inu pies

Shiba bywa dominująca, jak to pierwotniak bywa że wdaje się w bójki z innymi psami. Shiba do dzisiaj jest psem wykorzystywanym w Japonii w polowaniach, zatem instynkt łowiecki to część jej natury dlatego lepiej mieć ją pod nadzorem na spacerach na smyczy. Spryt i niepohamowana chęć wolności Shiby sprawia, że pozostawienie jej samej nawet na ogrodzonym terenie przy domu może skończyć się ucieczką. Z własnego doświadczenia wiem, że Shiba potrafi zamienić się w ciecz i w cudowny sposób znaleźć się po drugiej stronie ogrodzenia które na pierwszy rzut oka jest nie do przejścia. Nie raz stałam i zachodziłam w głowę jakim cudem patrzy na mnie to rude stworzenie z drugiej strony ogrodzenia. Przyłapana na gorącym uczynku Yumi wspinającą się na drzewo bo tak łatwiej przeskoczyć do sąsiada i z moich krzyków „nie wolno” „zejdź z drzewa” nie robiła sobie kompletnie nic. Za to z dziką satysfakcją na „twarzy” popatrzyła na mnie jak już wylądowała na trawniku sąsiada. To niezwykle zwinne i szybkie psy, są bardzo odważne i wytrwałe w dążeniach do celu. Z uwagi na dość niewielki rozmiar i charakter dzięki któremu świetnie odnajdują się w mieście są często wybieranymi psami właśnie przez mieszkańców miast. Shiba nie potrzebuje wielkich metraży domu ani podwórka do dyspozycji. Na ogrodzonym terenie domu szybko zaczyna się nudzić a wtedy sama znajduje sobie zajęcia…

shiba inu hodowla krakw

Szkolenie Shiby to nie lada wyzwanie. Psy inteligentne zwykle raczą sobie na szkoleniach świetnie ale Shiba to też pies niezależny. Shiby siłą do niczego nie zmusimy, zwłaszcza jeśli nie chcemy stracić zaufania naszego psa. Pozostaje nam jedynie pozytywne szkolenie, szkolenie przez nagradzanie. Problem polega na tym, że większość Shib nie jest wystarczająco „żerna” ani łasa na nagrody w postaci głasków czy zabawek. Shiba nie widzi też celowości w powtarzaniu kilka razy tego samego, szybko się nudzi i przestaje współpracować. Chcąc osiągnąć coś w szkoleniu z naszą Shibą musimy znaleźć złoty środek, coś co będzie ją na tyle motywowało żeby się nie zniechęcała.

Absolutną koniecznością jest przyzwyczajanie od maluszka naszą skibę do takich zabiegów jak obcinanie pazurów, szczotkowanie, dotykanie łapek, ogona czy zaglądanie w zęby. Obcinanie pazurów u wielu Shib spędza sen z powiek ich właścicielom. Nienauczona takich zabiegów Shiba potrafi bronić swojej nietykalności na wszystkie sposoby.